Παλλήνη:12-9-2021                                                                                             προς

Αριθμ.Πρωτ.: 158                                                                     όλους τους συναδέλφους μας

Το φετινό καλοκαίρι σημαδεύτηκε από την ανείπωτη οικολογική καταστροφή σε πολλές περιοχές της χώρας μας εξαιτίας των δασικών πυρκαγιών . Για ακόμη μια φορά το κράτος δεν κατάφερε να προστατεύσει της περιουσίες των πολιτών , αλλά και τον φυσικό πλούτο της χώρας μας.

Οι κάτοικοι των κατεστραμμένων περιοχών , έχουν σήμερα να διαχειριστούν ένα αβέβαιο μέλλον . Η οικολογική καταστροφή συνεπάγεται για αυτούς και τις οικογένειες τους και οικονομική καταστροφή .

Στηρίζουμε τους κατοίκους των περιοχών αυτών και απαιτούμε από την πολιτεία να εκπονήσει ένα ολοκληρωμένο σχέδιο στήριξης για αυτούς και να μην εξαντλήσει το ενδιαφέρον του σε έκτακτα οικονομικά επιδόματα , που αποτελούν αποκλειστικά μια πρόσκαιρη ανακούφιση , χωρίς να επιλύουν στο ελάχιστο τα προβλήματα .

Ο σύλλογος εκπαιδευτικών ¨ Αλέξανδρος Δελμούζος ¨ καλεί τα μέλη του να στηρίξουν έμπρακτα τους μαθητές των πυρόπληκτων περιοχών της Βόρειας Εύβοιας.

Με την έναρξη της σχολικής χρονιάς συγκεντρώνουμε μαζί με τους μαθητές μας :

-    σχολικά είδη ( μολύβια , τετράδια , γόμες κλπ) .

-    Εικαστικές και λογοτεχνικές δημιουργίες μαθητών μας ( ζωγραφιές , ποιήματα , γράμματα συμπαράστασης ) .

Στόχος μας είναι η ουσιαστική συμμετοχή των μαθητών μας ώστε να αναπτύξουν την ανάλογη κουλτούρα στον εθελοντισμό, στην φιλανθρωπία και στην αλληλεγγύη.

Συγκεντρώνουμε τα υλικά και τις μαθητικές δημιουργίες , μέχρι την Παρασκευή 17 Σεπτεμβρίου . Η κάθε σχολική μονάδα επικοινωνεί με τα μέλη του ΔΣ για τις λεπτομέρειες της παράδοσης .

Ο σύλλογος θα αναλάβει την μεταφορά στις πληγείσες περιοχές και την παράδοση σε συγκεκριμένα σχολεία .

Δείχνουμε την αλληλεγγύη μας ! Στηρίζουμε τους μαθητές στις πυρόπληκτες περιοχές της Β. Εύβοιας .

Ο Πρόεδρος                                               Ο Γεν. Γραμματέας

Κων/νος Βερέτσος                                     Σάββας   Σεχίδης